Máte mánie stěhovat nábytek, měnit barvy, obrazy? Přes všechen komfort obývacího pokoje se vám tu nechce sedět, naopak vás to tahne do absurdních míst bytu, kam si i přes zjevné nepohodlí rádi zalezete?

Je to všechno tím, že prostor, který obýváme, funguje jako taková naše druhá kůže. Jak se začneme cítit jinak, uděláme v životě zásadní změnu, máme touhu to vše zrcadlit kolem sebe, aby náš domov s námi korespondoval. Platí to samozřejmě i naopak – atmosféra bytu působí na naše nálady, postoje, zdraví či nemoci, úspěch nebo neúspěch…

Mohlo by se zdát, že vše se děje náhodně… Z nevysvětlitelného důvodu v ložnici nemůžete usnout, ale jen co se dotknete gauče v obýváku, už jste v limbu. Stejně tak se zdánlivě nesmyslně přesouváte při vaření v kuchyni – místo abyste jídlo připravovali u sporáku či vedle něj, vše překládáte ze vzdálenější části linky, protože raději stojíte při práci natočeni jiným směrem… Máte-li důležitý hovor, odcházíte z pracovny a sedáte si na schodiště…

Tohle všechno poslouchám už pár let od svých klientů, kterým pomáhám s úpravami interiérů. Podívám-li se pak do svých výpočtů prostoru podle Feng-Shui, vidím vše jako na dlani. My všichni v sobě máme zabudovaný takový malý radar, který přesně ví, co nám dělá dobře. K naší smůle ho ale málo posloucháme, ohlušeni tipy na současné trendy a design.

Feng-Shui není o Číně

Pro někoho je Feng-Shui jen momentální modní záležitostí, pro druhého naivní „esoterické“ učení, které doporučuje čínské pozlacené tretky s kouzelnou mocí přivolávat štěstí. Další si řekne, že do českého domu, čínské vlivy nic dobrého nepřinesou… Ono je to ale jinak.

Feng-Shui není o Číně, ale o definici, jaké vlivy na nás na této planetě působí. Moudří taoisté po generace sledovali, co je kolem nich neměnné, stále se opakující, jakou povahu mají jednotlivé světové strany, odkud jde chlad, kde a v jakém období vše stagnuje nebo naopak se rozpíná a potřebuje proudit. Tyto zkušenosti pak aplikovali ve svých domovech, na své zdraví.

Učenci se tím naladili na energii naší planety, Vesmírných zákonů a tak mohli žít radostný život plný inspirace – nemuseli svou energií plýtvat na řešení konfliktů a nemocí. Myslím, že voda hasí oheň jak v Číně, tak v Čechách a je škoda se tím neřídit.

Podobně na tom byly naše babičky, které žily v pokoře a rozhodovaly se svým selským rozumem. Současný člověk naslouchá raději egu, myslí si, že je nad vším, dokáže díky pokročilé technice poručit větru dešti. Bohužel většina domů (a tím i životů) podle toho vypadá… Naše planeta nám stále častěji musí dokazovat, kdo je tady pánem.

Dům podle Feng-Shui

Cítíte-li se ve svém domě špatně, v životě se nedaří a se vztahy jste na štíru, snadno se na Feng-Shui naladíte. Rozbor prostoru totiž vaše trable odhalí a dokáže najít nějaké (bohužel už mnohdy provizorní) východisko.

Na zelené louce s projektem v ruce si však málokdo dokáže přes pocity představit, co ho v tomto domě bude čekat. Většinou si zvolí nějaké typizované řešení, a pak usíná v obýváku, telefonuje na schodech, děti vyhání z pracovny a žehrá nad náhle se zhoršující finanční situací…Těžko se pak ale pomáhá člověku, kterému místo vhodné pro posílení kariéry vyplavuje koupelna nebo záchod. Řešení je komplikované a nikdy ne definitivní, jako když k řešení potíží stačí změnit barvu či přesunout pracovní stůl.

Pokud moudrost Feng-Shui vezmeme v potaz už při vymýšlení tvaru domu, jeho vnitřního půdorysu, natočení na terén a světové strany, tyto starosti už nemusíme prožívat…

Dům v harmonii s přírodou

A jak se tedy rodí takový dům, který je díky znalostem Feng-Shui, stavěn na míru prostoru – pozemku a lidem, kteří jej chtějí obývat?

Nejprve je třeba zjistit možnosti místa, najít domu jeho budoucí oporu, tak aby energie budovy korespondovala s povahou jeho obyvatel… Výpočty ukáží, kde a kterým směrem se vám bude dobře spát, aktivně pracovat… Kde je vhodný prostor pro komunikaci a kam naopak směřovat sociální zázemí domu. Důležité je místnosti poskládat tak, aby energie pronikla do všech koutů a neunikala přímou chodbou na záchod nebo do zahrady. Základem pro dům podle Feng-Shui je dodržení kompaktního tvaru budovy, který zaručí plnohodnotný život, kde žádný aspekt nechybí, vše je ve vzájemném souladu.

Součástí doporučení jsou samozřejmě vhodné barvy, které v prostoru podpoří vše příznivé a oslabí vlivy nepříznivé… Ale jestli potřebný prvek Dřeva budete symbolizovat zelenou sedačkou, velkou rostlinou, úzkou vázou nebo svislými pruhy, už je na vašem vkusu. Feng-Shui dává základní doporučení na povahu vhodných doplňků, žádné konkrétní rady na nábytek či sošky… Pořád máte obrovské pole působnosti a inspirace, čím se obklopit, aby se vám dařilo a svůj život jste prožívali radostně a ve zdraví.

Pro vás připravila Dana Škvorová.