Jde o další domek, který je navržen v návaznosti na rozbor a harmonizaci podle Feng-Shui. Přitom se rozhodně nejedná o rutinu. Každé místo je jedinečné, každý klient má jinou představu, požadavky a v neposlední řadě, každý rozbor a doporučení podle Feng-Shui jsou takřka unikátní. Ale přitom, když dům tvořím s pokorou a pokud investor vnímá působící vlivy a přednosti souladu se symbolikou světových stran, podřídí tomu své požadavky, půdorys se nakonec vyloupne “jakoby sám od sebe” :-). Vše je jasné, logické ve vzájemné harmonii.

To, co mají mé návrhy společné, je přímá cesta ze vstupního zádveří do obývací části domu, příslušenství sice přístupné, ale jakoby bokem a ložnice až vzadu, v klidné části domu. To, co vidíte jako první, po vstupu domů, tomu dáváte hlavní důraz. Je-li to společenský obytný prostor, pak se váš život odehrává v srdci rodiny, přátel, je naplněný… Půdorysy, které dávají důraz na záchodči koupelnu, nebo ložnici mi pro život nepřijdou příznivé.

NÁVRH

Zaměřuji se na návrh dřevostaveb, tentokrát se ale jedná o zděný bungalov. Jako hlavní materiál byly zvoleny vápenopískovcové bloky, protože mají velkou nosnost při malé síle zdiva, velkou schopnost akumulace tepla a vzdušné vlhkosti. A proč to? Požadavek klienta bylo, aby stavbu mohly provádět vesniční zedníci, tedy co nevíce jednoduché řešení a běžné materiály, které jsou “standardní”.

Usazení domu na parcele bylo tentokrát vázáno i na zjištěné geopatogenní zóny. Díky proudění podzemní vody byl domek posunut tak, aby žádná část domu nebyla zatížena vlivy od těchto energií z půdy. A v návaznosti na měření bylo také navrženo vhodné místo pro vrtání studny.

Probarvená natažená fasáda na kontaktní tepelnou izolaci obklopuje většinu domu. Je doplněna dřevěnými prvky s provětrávanou mezerou. Jižnímu pohledu dominuje kombinace solárních systémů/ panelů, jejichž součástí jsou i teplovzdušné solární kolektory pro ohřev a větráni interieru RD.

Do malého půdorysu bylo potřeba umístit hodně místností a úložných prostor. Rozmístění nábytku tak bylo podmínkou zdárného dokončení návrhu.

Prostorový pohled na modelaci domu usazeného na parcele. Návrh zahrady je jen orientační, ale zahrnuje hlavní body dle doporučení Feng-Shui => umístění vody, ohně,…

VÝMĚRY

Základní výměry pro projektovou dokumentaci…

  • zastavěná plocha RD: 143,8 m2;
  • užitná polocha RD: 99,5 m2;
  • hrubé rozměry RD (bez garáže): šířka 9,3 x délka 13,3 m;
  • výška hřebene nad terénem: 5,7 m;
  • obestavěný prostor RD: ~ 710 m3;
  • další zpevněné plochy/ nádvoří a chodníčky: ~75 m2;
13-11-065