Při koupeli a sprchování se v běžných koupelnách (minimálně v chladném období) sráží voda na okně, zrcadle a dalších chladných, vodu nepohlcujících, materiálech (kování,…). Toto srážení par a vzdušné vlhkosti lze zmírnit, nebo úplně zamezit použitím hliněných omítek, cihel (nepálených i pálených) a masivního dřeva na stěnách či stropě.

Hlína, či nepálená hlína je v tomto ohledu nejlepší řešení. S vhodně upraveným povrchem (žádné laky a silnovrstvé lazury), dokáže hliněná stěna rychle absorbovat vzdušnou vlhkost. V některých případech je toto pojímání vlhkosti ze vzduchu tak rychlé, že ke zmíněnému srážení vody nedochází vůbec :o). Hliněné omítky lze realizovat v celé koupelně, ale v místech silně namáhaných vodou (sprchové kouty, okolí van,…) je lepší je nahradit marockým štukem – tadelaktem nebo běžným keramickým obkladem na odpovídajícím základu. Tady může dobře fungovat i masivní dřevo, které (vhodně uzpůsobené) lze použít i na podlahy.

Vyhnout se SDK obkladům v koupelně – upřednostňuji hliněné omítky a dřevěné obklady (případně celoplošný nosný masiv), to je můj cíl do budoucna.